Hoppa till huvudinnehållTill navigationTill sök
Logotype

Nettoomsättning och antal publicerade bostads­annonser för juli 2026

21 augusti 2026

 | regulatoriska

Hemnet publicerar idag preliminära siffror för juli, vilket markerar den fjärde av bolagets planerade månadsuppdateringar för 2026. Dessa uppdateringar, som aviserades i bokslutskommunikén för 2025, syftar till att ge ökad transparens i samband med att bolaget delvis övergår till sin nya modell ”Sälj först, betala sen” vilket har omfattande påverkan på jämförelsetalen på årsbasis.

I juli uppgick nettoomsättningen till 90,4 miljoner kronor (109,2), en minskning med 17% jämfört med samma period föregående år, samtidigt som den genomsnittliga intäkten per betald annons (ARPL) ökade med 12%. Antalet publicerade bostads­annonser uppgick till 8,1 tusen under månaden, en minskning med 10% mot föregående år. Antalet betalda annonser uppgick till 6,7 tusen.

Den 30 mars lanserade Hemnet den nya modellen “Sälj först, betala sen” som innebär en redovisningseffekt där intäkter för annonser som använder alternativet intäktsförs vid försäljningstillfället snarare än vid publicering. Detta innebär en tidsmässig förskjutning av intäkter till efterföljande kvartal snarare än en faktisk intäktsminskning, vilket även påverkar resultatet för juli.

Annonser med ”Sälj först, betala sen” inkluderas i antal publicerade annonser vid publiceringstillfället. När dessa annonser markeras som sålda inkluderas de därefter i antal betalda annonser. Antalet publicerade annonser inkluderar nu även Underhandsannonser, vilka är synliga för inloggade användare och lanserades i juli som en del av Hemnets strategiska partnerskap med mäklarkedjor och varumärkesägare.

Jonas Gustafsson, vd på Hemnet, kommenterar:
- Den sekventiella förbättringen i annonsvolymer som vi såg under det andra kvartalet fortsatte även i juli – en månad som säsongsmässigt präglas av årets lägsta aktivitet. Vi ser samtidigt en fortsatt stark efterfrågan på våra större annonspaket, vilket driver en ARPL-ökning på 12 procent. Under juli lanserade vi Hemnet Underhand för att fånga fler bostads­annonser i ett tidigare skede. Tjänsten ger våra strategiska partners möjlighet att kombinera sin förmarknadsstrategi med Hemnets räckvidd i försäljningsprocessens första fas. Svensk Fastighetsförmedling har varit först ut med att erbjuda Underhandsannonser på Hemnet, och vi för dialog med ytterligare partners om att ansluta sig efter hand.


Juli 2026Juli 2025FörändringJan - juli 2026Jan - juli 2025Förändring
Nettoomsättning, totalt (MSEK)90,4109,2-17,2%709,4921,2-23,0%
Nettoomsättning, Bostads­säljare (MSEK)74,893,1-19,6%590,1799,0-26,1%
Nettoomsättning, B2B* (MSEK)15,616,1-3,3%119,3122,2-2,4%
ARPL betalda (SEK)8 5027 59212,0%9 0398 05612,2%
Publicerade annonser (tusental)8,19,0-9,5%80,1100,7-20,5%
Betalda annonser (tusental)6,79,0-25,9%65,1100,7-35,4%

* B2B består av följande kundkategorier: Fastighetsmäklare, Bostads­utvecklare och Reklamannonsörer.

Finansiell kalender
I enlighet med vår uppdaterade finansiella kalender för 2026 är de närmast kommande datumen för marknadsuppdateringar följande:

14 september 2026Nettoomsättning augusti 2026
22 oktober 2026Delårsrapport Q3 2026
13 november 2026Nettoomsättning oktober 2026
14 december 2026Nettoomsättning november 2026

Notera: Siffrorna i detta pressmeddelande är preliminära och oreviderade. Fullständig finansiell information för det tredje kvartalet kommer att presenteras i delårsrapporten för tredje kvartalet den 22 oktober 2026.

*****************************************

För mer information, kontakta:
Pressförfrågningar
Staffan Tell, Head of PR
M: +46 733 67 66 85
E: [email protected]

IR-förfrågningar
Ludvig Segelmark, Head of IR
M: +46 70 250 14 40
E: [email protected]

Om Hemnet
Hemnet driver Sveriges ledande bostads­plattform. Bolaget grundades som ett branschinitiativ 1998 och har sedan dess utvecklats till en värdeskapande marknadsplats för bostads­marknaden. Genom att erbjuda en unik kombination av produkt­er, insikter och inspiration har Hemnet byggt varaktiga relationer med köpare, säljare och fastighetsmäklare i över 25 år. Hemnet delar tillsammans med sina målgrupper en gemensam passion för hemmet och drivs av att vara en oberoende och självklar plats för människor att vända sig till vid de olika bostads­behov som uppstår genom livet. Detta reflekteras i bolagets vision att vara nyckeln till din bostads­resa, där Hemnet med sina produkt­er och tjänster vill öka effektiviteten, transparensen och rörligheten på bostads­marknaden. Hemnet är noterat på Nasdaq Stockholm (“HEM”).

Följ oss: hemnetgroup.se / Facebook / Linkedin / Instagram

Bilder

  • Jonas Gustafsson CEO Hemnet